Jaki olej do tarasu? Konserwacja tarasów drewnianych i kompozytowych.

Jakie środki i oleje do tarasu? Jak konserwujemy taras? Co należy zrobić? Krótki zbiór informacji na temat utrzymania w czystości tarasu drewnianego i kompozytowego. Zapraszam
IMG-20210506-WA0006
IMG-20210506-WA0010

Tarasy z drewna bangkirai, modrzewiowego, sosnowego czy innego drewna oraz tarasy kompozytowe narażone są na trudne warunki użytkowania. Mają one do czynienia ze słońcem, deszczem, śniegiem, ptasimi zanieczyszczeniami oraz oczywiście z naszym użytkowaniem. Użytkując je chodzimy po nich, przesuwamy krzesła, stoliki, grillujemy itd. Aby utrzymać je przez lata w dobrej kondycji, tarasy wymagają pielęgnacji i konserwacji (również te kompozytowe). Utarło się, że tarasy kompozytowe są bezobsługowe. Ja bym powiedział, że są mniej wymagające niż drewniane, ale brudzą się tak samo i w zależności od jakości posiadanego przez nas tarasu potrafią również blednąć, tracić kolor. Nasz taras, raz na jakiś czas możemy po prostu zamieść lub odkurzyć i przepłukać wodą z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Gdy jednak zauważymy większe objawy zużycia powłoki olejowej na tarasie drewnianym lub kompozytowym, takie jak nierównomierna powłoka oleju, przetarcia, szarzenie drewna, zazielenienie, blednięcie, zanikanie koloru kompozytu, jest to wyraźny sygnał, do przeprowadzenia konserwacji.

Jakie środki do pielęgnacji tarasu? Jak konserwujemy taras? Co należy zrobić?

Usługę konserwacji mogą Państwo zlecić w naszej firmie lub wykonać samemu. Usługa wykonywana przez nas, jest z zastosowaniem maszyn, ale samemu w oparciu o domowe narzędzia można również sobie poradzić.

Tarasy drewniane, należy przed konserwacją umyć gruntownie środkiem np. Saicos, Osmo, Blanchon, Oli Natura bądź Syntilor czy Loba. Rozprowadzamy po tarasie odpowiednio rozrobiony środek wg wytycznych producenta. Po paru minutach taras drewniany należy przeszorować np. szczotką ryżową lub maszynowo. W przypadku drewna zszarzałego bądź pokrytego pleśnią czy glonami operacja wygląda podobnie, ale stosujemy inny środek Saicos 8120 odzieleniacz, Osmo 6606, Syntilor odszarzacz do drewna itp. Jeżeli efekt czyszczenia jest zadowalający spłukujemy cały taras wodą z węża lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Po całkowitym wyschnięciu, najlepiej 1 dzień, przystępujemy do nałożenia przeznaczonego do drewna oleju np. Saicos 0113 kolor bangkirai, Saicos 0118 kolor teak, Oli-Natura olej jachtowy do drewna na tarasy, Syntilor, Hartzlack, Blanchon, smarując pędzlem. Malowanie powinno być wykonane 2 razy i w dzień, w który nie będzie padać deszcz. Tak wykonana operacja ma za zadanie utrzymać taras w schludnym, świeżym wyglądzie oraz dostarczyć drewnu substancje oleiste, które konserwują drewno utrzymując je w dobrej kondycji.

Tarasy kompozytowe, należy przed konserwacją umyć gruntownie środkiem np. Syntilor, Saicos lub Osmo. Rozprowadzamy po tarasie odpowiednio rozrobiony środek wg wytycznych producenta. Po kilku minutach taras należy wyszorować np. szczotką ryżową lub maszynowo, przeznaczoną do tego szorowarką. Jeżeli efekt czyszczenia jest zadowalający spłukujemy cały taras wodą z węża ogrodowego lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Po całkowitym wyschnięciu, przystępujemy do nałożenia wałkiem lub pędzlem środka przeznaczonego do konserwacji kompozytu Blanchon Renowator do tarasów kompozytowych, Saicos 0223 lub Syntilor Renowator do tarasów kompozytowych. Po takim zabiegu nasz taras znowu będzie czysty, świeży i zabezpieczony na kolejny rok. Całość oferty środków myjących i konserwujących dostępna jest na www.ohrpol.pl w dziale tarasy.

OHRPOL, 2021 © All Rights Reserved